Det här är Googles cachelagrade version av http://www.dn.se/nyheter/sverige/forsvarsanstalld-varnade-om-attack-pa-drottninggatan-1.1226046. Det här är en ögonblicksbild av hur sidan såg ut den 19 dec 2010 19:12:06 GMT. Den aktuella sidan kan ha ändrats sedan dess. Läs mer

Version med endast text
De här sökorden är markerade: dn varnade Dessa termer syns endast i länkar som pekar på denna sida: forsvarsanstalld  

Försvarsanställd varnade om attack på Drottninggatan

Uppdaterat 2010-12-13 09:12. Publicerat 2010-12-12 19:28

Försvarsmakten förnekar att en anställd känt till dåden i förväg, och tipsat en bekant att hålla sig borta från Drottninggatan. Nu utreder Säpo varningen.

Uppgiften om att Försvarsmakten kan ha haft förhandskännedom om att något skulle hända på Drottninggatan i Stockholm i lördags ska utredas av Säpo.

– Det är en uppgift som vi självklart tar hand om inom ramen för utredningen. Vi ska försöka ta reda på om det ligger någon sanning i detta, säger Säpochefen Anders Danielsson till Expressen.

Några timmar före explosionerna i centrala Stockholm skickades varningen från en försvarsanställd, uppger en mycket trovärdig källa för TT. Varningen innehöll uppgifter om att något allvarligt skulle hända på Drottninggatan.

Varningen löd ungefär: Om du kan, undvik Drottninggatan i dag. Det kan hända mycket där. . .bara så du vet, enligt uppgift till TT.

Wilhelm Agrell, professor i underrättelseanalys, pekar på svårigheterna med att hantera uppgifter om den här typen av attentat.

- Om man vidtar åtgärder måste man spärra av och utrymma stora delar av centrala Stockholm. Det är möjligt att genomföra, men det handlar om hur pålitlig informationen är, säger han och tillägger:

- Det kan ju finnas information som är tillräcklig för att en person ska varna en bekant, men inte tillräcklig för att tömma hela centrala Stockholm.

Uppgiften kommer — om den stämmer — att komma fram i ljuset förr eller senare, tror Agrell.

- Har det funnits varningsinformation inom underrättelsesystemet, då kan vi räkna med att detta kommer att bli känt. Jag betraktar det som uteslutet att sådan här information skulle kunna städas bort, säger han.

Försvarets informationsdirektör Erik Lagersten låter hälsa att myndigheten inte haft information i förväg.

"Försvarsmakten har inte i förhand känt till planerna på eller omständigheter kring de inträffade händelserna. Om så hade varit fallet hade Säpo som ansvarig myndighet i denna typ av ärenden omedelbart informerats", säger han i en kommentar.

Dennis Töllborg, professor i rättsvetenskap, blir mycket förvånad när han får höra om varningen från en försvarsanställd.

- Jag ställer mig tveksam till de här uppgifterna, men är de sanna så är det väldigt allvarligt, säger han.

Statsminister Fredrik Reinfeldt avböjer, via sin presschef Roberta Alenius, att kommentera uppgiften om att någon inom Försvarsmakten varnade för att vistas på Drottninggatan.

TT talade redan på lördagskvällen med John Daniels, säkerhetschef i den Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten. Han ville då inte kommentera händelserna på Drottninggatan utan hänvisade alla frågor till Säkerhetspolisen — som på söndagen inte ville kommentera uppgiften om varningen från Försvarsmakten.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Sverige

JO vill försvara misstänktas rätt

Offentliga försvarare för misstänkta personer går bara att ordna fram under tingsrätternas expeditionstider. Det är ett problem anser chefs-JO Mats Melin som nu vänder sig till regeringen. Läs artikeln

Full rulle på ortopedklinikerna

Snöhalkan skapar full rulle på de flesta ortopedkliniker i storstäderna. Värst är det i Göteborg, där alla planerade ortopedoperationer nu ställs in. Läs artikeln

En dödsolycka när halka följde på snöfallet

Sent på söndagseftermiddagen omkom en person när tre bilar kolliderade på riksväg 70 mellan Rättvik och Mora i Dalarna. Läs artikeln

Världen

Toaletter med utsikt

Ny världsbästalista. Författaren Luke Barclay värdesätter utsikten från en toalett över andra aspekter.

Dawit Isaak har suttit fängslad
3374 dagar, 17 tim, 1 min och 27 sek.

Därför kan man inte kommentera på DN.se just nu.”

Björn Hedensjö, redaktionschef DN.se

I backspegeln.

I backspegeln. Alkotesten som höll på att bli en riktig blåsning.

Amelia Earhart kan vara funnen.

Amelia Earhart kan vara funnen. Dock oklart om det är flygpionjären eller rester av en sköldpadda.

Utmattad av mattpriset.

Utmattad av mattpriset. Slitna orient- mattor som sytts ihop säljs dyrt.

Nyheter från Förstasidan

EM-finalen i handboll

Linnea Torstenson går på rygg. Foto: Leif R Jansson Linnea Torstenson går på rygg.

Sverige förlorade EM-finalen klart

Norge vann med 25–20. Sverige ledde med 11–10 i halvtid, men Norge gick snabbt i från till ledning med sex mål i början av andra halvlek och vann enkelt.

Vilket betyg får Sveriges EM-insats?

Se resultat

SAS-plan backades in i tankbil

På Kastrup. ”Det blev inget läckage, och hade så skett hade vårt brandförsvar kunnat lösa problemet.”

vintervädret

Frustrerade resenärer på Frankfurts flygplats. Foto: Boris Rössler / AFP Frustrerade resenärer på Frankfurts flygplats.

Tusentals svenskar drabbas av flygkaos

Flera inställda avgångar. Snö och kyla har lamslagit flera stora flygplatser i Europa. Londonflygplatsen Heathrow även fortsatt värst drabbad.

Stora problem för SL

Oregelbunden trafik inom alla trafikslag. Dessutom har SL svårigheter med att sammanställa informationen från de skilda entreprenörerna.

En död i bilolycka – mer snö att vänta Foto: Scanpix

En död i bilolycka – mer snö att vänta

SMHI-varning. Många olyckor på vägarna. Snöandet väntas avta efterhand, men återkommer till julhelgen.

Full rulle på ortopedklinikerna. Värst är läget i Göteborg.

Så blir vädret där du bor. Håll koll med hjälp av DN.se:s vädersajt.

Hotet lurar under ytan Foto: Alamy

Hotet lurar under ytan

Havsdjuren du bör se upp för. Hajar skrämmer turister, men helt andra varelser är farligare.

valet i vitryssland

Polisvåld mot oppositionen

Presidentkandidat misshandlad. Minst 2.000 personer samlades på Oktobertorget på söndagskvällen, ropade slagord och viftade med den gamla vitröda flaggan.

Lukasjenko får över 70 procent Foto: Sergei Grits / AP

Lukasjenko får över 70 procent

Besked mitt under röstandet. Aleksander Lukasjenko får över 70 procent av rösterna enligt vallokalsundersökningar på söndagen.

Robert Hårdh från Civil Rights Defenders: Valet är präglat av förvirring och uppgivenhet.

Bakgrund: Alexander Lukasjenko är känd som Europas siste diktator.

Världen

Toaletter med utsikt

Ny världsbästalista. Författaren Luke Barclay värdesätter utsikten från en toalett över andra aspekter.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Därför kan man inte kommentera på DN.se just nu.”

Björn Hedensjö, redaktionschef DN.se

I backspegeln.

I backspegeln. Alkotesten som höll på att bli en riktig blåsning.

Amelia Earhart kan vara funnen.

Amelia Earhart kan vara funnen. Dock oklart om det är flygpionjären eller rester av en sköldpadda.

Utmattad av mattpriset.

Utmattad av mattpriset. Slitna orient- mattor som sytts ihop säljs dyrt.